Powrót do: Projekty, projektowanie, aranżacje

Czym są ściany oporowe w budownictwie?


Pojęcie ścian oporowych zasadniczo jest nam znane przynajmniej ze słyszenia. W tym miejscu chcemy jednak konkretnie zapytać czym one są i do czego one służą? Przede wszystkim musimy w tym miejscu zaznaczyć, iż poza pojęciem ściany oporowe możemy także zetknąć się z pojęciem mury oporowe. Oba pojęcia mają takie samo znaczenie i są używane zamiennie.

Jest to osobna budowla, a służy takim celom jak chociażby wzmocnienie ścian budynku, jak wzmocnienie jakiejś skarpy, jak wzmocnienie nabrzeża czy też wzmocnienie wolnostojącego muru. W tym miejscu musimy zatem zapytać również o to, z czego wykonywane są ścianki oporowe? Materiałem, którego można tutaj użyć są cegły, kamienie, gabiony czy też pustaki.

sciany_oporoweElementy ściany oporowej

Poszczególne elementy muru oporowego mogą być osadzone na zaprawie lub na sucho. Dodatkowo można ściankę oporową wzmocnić różnymi prętami, można wzmocnić specjalnym zbrojeniem. Czasem jest wręcz taka konieczność. Jeśli dany mur jest dosyć wysoki, to dodatkowo stosuje się tutaj specjalne wsporniki u podstawy.

To powoduje, że taka ścianka oporowa posiada kształt litery L lub też litery T. W wielkim uproszczeniu możemy wskazać na cztery rodzaje ścianek oporowych, z jakimi możemy się zetknąć. Pierwsza z nich to ścianka masywna. Jeśli potrzebujemy bardzo dużego wzmocnienia, to właśnie ten rodzaj ścianki oporowej jest stosowany.

Mur oporowy typu ściana wbijana

Kolejny rodzaj muru oporowego to ścianka wbijana. Poza tym również możemy wskazać na ścianki z odsadzką oraz ścianki kotwione. Ścianki oporowe są bardzo często wykorzystywane, są tym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy mówić o pełnym bezpieczeństwie. Oczywiście nie w każdej sytuacji istnieje konieczność zastosowania ścianki oporowej, ale w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pewnymi potężnymi obciążeniami i istnieje ryzyko uszkodzeń, istnieje nawet ryzyko zawalenia.

KOMENTARZE:

Brak komentarzy