Powrót do: Wyposażenie wnętrz

Czy warto zasiać Groch Tarchalska


Groch siewny Tarchalska należy do wysokoplennej odmiany jarej. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i jako roślina pastewna. Główną zaletą tej odmiany jest wysoka i stabilna plenność przy jednoczesnej odporności roślin na pękanie strąków i osypywanie ziaren. Pozwala to na zminimalizowanie strat w uprawach. Ponadto groch siewny Tarchalska jest odporny na wyleganie.Same rośliny są przeciętnej wielkości, o wąskich liściach i białych kwiatach.

Groch Tarchalska - wymagania i nawożenie

W przypadku tej odmiany grochu należy zwrócić uwagę na jak najwcześniejszy termin siewu, przypadający na połowę marca. Kwitnie i dojrzewa w średnim terminie. Najlepiej plonuje siany na glebach obojętnych; powinny one być prowadzone w wysokiej kulturze. Szczególnie godne polecenia są kompleksy pszenne, żytnie oraz zbożowo pastewne mocne. Nawożenie azotowe grochu siewnego Tarchalska powinno być minimalne, ograniczone de facto do przedsiewnej dawki startowej. Jesienią stosuje się nawożenie preparatami fosforu oraz potasu. Dawkowanie powinno wynosić 70-100 kg/ha dla P2O5 oraz 100-140 kg/ha dla K2O.

Ochrona roślin i zbiór

Bezpośrednio po siewie warto zastosować środki zapobiegające rozwojowi chwastów, takie jak Command 480 EC czy Afalon 50 WP. W okresie zawiązywania strąków warto pamiętać o włączeniu preparatów zwalczających strąkowca w około dziesięciodniowych odstępach. 

Należy zwrócić uwagę, by wszystkie zabiegi tego rodzaju były wykonywane zgodnie z zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin oraz producentów poszczególnych preparatów. Zbiór grochu siewnego Tarchalska odbywa się jednofazowo, z wykorzystaniem kombajnów. Szczególnie istotne dla prawidłowego przebiegu tego procesu jest staranne uregulowanie ich podzespołów.

Przede wszystkim należy pamiętać o zmniejszeniu obrotów bębna młócącego, jak również właściwym dobraniu sit i zwiększeniu szczeliny pomiędzy klepiskiem a bębnem młócącym.Odmiana grochu siewnego Tarchalska jest godna polecenia niezależnie od planowanego przeznaczenia plonów z uwagi na swoją plenność i wytrzymałość.

Groch Tarchalska nasiona znajdziesz tu: https://nasionawronkowski.pl/groch-tarchalska/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy