Powrót do: Projekty, projektowanie, aranżacje

Porozumienie bez przemocy i jego założenia


W dzisiejszych czasach nie każdy potrafi radzić sobie z problemami. Często dochodzi do przemocy, konfliktów, zamiast do szukania porozumienia bez przemocy. Właśnie dlatego warto sięgać po trening oparty na technice Nonviolent Communication, narzędziu, które pomoże zapanować nad emocjami.

Czym jest NVC?

Nonviolent Communication na język polski można przełożyć jako porozumienie bez przemocy, czy też Język Serca. Chodzi w tym o to, by budować relację z dzieckiem, która jest oparta na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i trosce i wyeliminować wszelką przemoc. Dzięki temu można nauczyć się, jak powinna dbać o własne i cudze potrzeby w kontakcie z drugim człowiekiem. Trening pomaga także zrozumieć emocje i zapanować nad nimi.

Jakie korzyści daje porozumienie bez przemocy?

Przede wszystkim można na nowo poznać sobie i nauczyć się rozpoznawać, a także nazywać swoje emocje. Dzięki pomocy trenera rodzice i dziecko poznają źródła swoich emocji, a do tego nauczą się, jak sobie z nimi radzić.

Takie ćwiczenia mają także na celu naukę rozmowy w miejscu kłótni, dostrzegania własnych i cudzych potrzeb, a także postawienie na współpracę czy szukanie wspólnych rozwiązań podczas występowania problemów. Dzięki temu relacja oprze się na miłości i szacunku, a nie strachu i gniewie.

Trening NVC

Cały trening jest podzielony na dwa dni, a każdy poświęcony zostaje innym zagadnieniom, które mają przygotować rodziców i dziecko do wspólnej pracy. Na sam początek trzeba bowiem zrozumieć, na czym w ogóle polega model Nonviolent Communication i jak można z niego korzystać.

Następnie trzeba poznać sposób na to, by oddzielać oceny od spostrzeżeń. Oznacza to, że uczestnicy nauczą się, jak nie brać ocen innych do siebie i jak nie ranić drugiej osoby porównaniami. Będzie to też czas szukania rozwiązań, dzięki którym można unikać kuchni.

Potem przyjdzie pora na przyglądanie się emocjom, ale także potrzebom poszczególnych osób. Trzeba bowiem wiedzieć, że każdy człowiek może to wszystko przeżywać na swój własny, indywidualny sposób. Warto zatem zaakceptować to, jak bardzo się różnimy i szukać w tym wspólnej drogi komunikacji.

Więcej wiedzy znajdziesz na stronie: https://aleksandramroczko.pl/komunikacja-i-porozumienie-jezyk-serca-pbp/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy