Powrót do: Wyposażenie domu

Telefon i Internet stacjonarny - nadal popularne


Był taki moment, że wydawało się, że usługi telefonii i Internetu stacjonarnego przejdą do historii wyparte przez swoje mobilne odpowiedniki. Tak się jednak nie stało i dzisiaj operatorzy stacjonarni nadal stanowią dużą siłę na polskim rynku usług telekomunikacyjnych.

Telefon stacjonarny czy może jednak komórka?

Przyznać trzeba, że telefonia komórkowa rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Pomimo to sieci stacjonarne pozostają dużym graczem i ciągle mają do dyspozycji spory kawałek telefonicznego tortu. Na rynku funkcjonuje grupa odbiorców dla których telefon stacjonarny jest łatwiejszym w obsłudze rozwiązaniem.

Są to ludzie starsi, dla których komórka nawet najprostsza jest i tak za trudna. O smartfonach nie ma nawet co wspominać. Operatorzy stacjonarni są też często wybierani przez duże firmy, zarówno produkcyjne jak i usługowe oraz instytucje użyteczności publicznej.

Telefon stacjonarny ciągle sprawdza się tam, gdzie może on leżeć w jednymi miejscu np. na biurku. Sieci stacjonarne są też wybierane w miejscach o utrudnionym zasięgu. W dzisiejszych czasach może to dziwić, ale prawdą jest fakt, że czasem nawet ukształtowanie terenu może utrudniać dostęp do usług mobilnych.

Światłowód czy modem mobilny?

Sieci_stacjonarne_w_polsceW obszarze dostępu do Internetu rywalizacja między firmami jest nie mniejsza. Operatorzy stacjonarni wydają się tutaj być liderami. Łącza stacjonarne mogą oferować bardzo duże prędkości, tego typu dostęp do Internetu ma też opinię stabilniejszego. Problem stanowić może infrastruktura.

Sieci stacjonarne muszą być jakoś doprowadzone, a to oznacza koszty. Nie wszystkie firmy chcą je ponosić. Przewagę maja w tej kwestii z całą pewnością firmy świadczące również usługi telefoniczne, bo one tą infrastrukturę już posiadają. Nawet jednak tak duzi operatorzy stacjonarni nie zawsze są dostępni. Wtedy pozostaje dostęp mobilny świadczony chociażby przez jednego z operatorów komórkowych.

Pomimo dynamicznego rozwoju usług mobilnych sieci stacjonarne zdają się mieć pewne miejsce na rynku telekomunikacyjnym jeszcze na wiele lat. Wydaje się, że w tym momencie nie grozi im wyparcie przez mobilną konkurencję.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy