Powrót do: Wyposażenie domu

Czym są kotły na biomasę


Szacuje się, że w Polsce wytwarza się 30 mln ton słomy w skali roku. Tylko 1/3 tej ilości jest wykorzystywana efektywnie. Reszta staje się odpadem. Doskonałym sposobem na zagospodarowanie nadmiaru słomy, zamiast jej kompostowania, są piece na słomę.

Czy słoma jest wydajnym źródłem energii?

Wydaje się, że słoma nie jest zbyt wydajnym źródłem energii. To jednak nieprawda. Kotły na biomasę opalane słomą mogą bowiem być bardzo skutecznym, a jednocześnie tanim i ekologicznym sposobem na ogrzewanie.

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny paliw, zarówno stałych, jak i płynnych oraz duże zanieczyszczenie powietrza piece na słomę wydają się być bardzo korzystną alternatywą.

Kotły na biomasę - zastosowanie

Kotły na biomasę opalane słomą mogą być stosowane w wielu miejscach. Najczęściej wykorzystuje się je w rolnictwie. Doskonale nadają się do ogrzewania chociażby suszarni, chlewni czy gorzelni.

Piece na słomę mogą być zarówno piecami stacjonarnymi, jak i urządzeniami mobilnymi. Te pierwsze stosuje się głównie w dużych budynkach. Wykorzystując kotły na siano można zbudować lokalną ciepłownie, która zasili w ciepło nie tylko budynki gospodarcze, ale również mieszkalne.

Jakie zalety mają piece na słomę?

Piece na słomę stanowią łatwo dostępne, tanie, odnawialne źródło energii. Wykorzystywane w nich technologie umożliwiają efektywne i wydajne spalanie. Piece na biomasę są przyjazne dla środowiska, mają bowiem neutralny bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dodatkowo piece na słomę można opalać również innymi rodzajami biopaliwa, np. trocinami, brykietem czy pelletem. Wytwarzają one stosunkowo mało popiołu, który dodatkowo jest bardzo wartościowym nawozem

Wady pieców na słomę

Największą wadą jaką posiadają kotły na biomasę jest konieczność magazynowania dużych ilości paliwa, słoma bowiem pali się bardzo szybko. Niestety zajmuje to sporo miejsca. Dodatkowo piece na słomę są bardzo wrażliwe na poziom jej zawilgocenia. Nie można więc przechowywać słomy do opalania na zewnątrz, pod gołym niebem. Zmniejsza to bowiem ich wydajność oraz zwiększa ilość powstającego popiołu i innych zanieczyszczeń.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy