Powrót do: Wyposażenie domu

Trawy w sklepie z nasionami i ziarnem


Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór nasion traw. Różnią się one od siebie wieloma czynnikami, w tym ceną. Jakie są podstawowe rodzaje mieszanek nasion traw i gdzie oraz jak je stosować?
Mieszanki nasiona gazonowych i pastewnych. Na czym polega różnica?

Sklep z nasionami - rodzaje traw

Wybierając mieszankę nasion trawy należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenie. Zazwyczaj mieszanki nasion dzielą się na dwa typy gazonowe oraz pastewne. Te pierwsze wykorzystuje się do obsiewania trawników. Mogą one pełnić funkcję dekoracyjną lub użytkową. 

Trawy pastewne przeznaczone są natomiast do obsiewania łąk i pastwisk, na których pasą się zwierzęta. Ze względu na swoje przeznaczenie są one bogatsze w składniki pokarmowe i bardziej odżywcze, tak aby zapewnić zwierzętom wszystkie niezbędne mikro oraz makro elementy. Wykorzystanie prawidłowej mieszanki jest bardzo ważne. Trawa użytkowa nie nadaje się do celów pastewnych i odwrotnie, z trawy pastewnej nie będzie ładnego, dekoracyjnego trawnika.

Rodzaje mieszanek nasion traw przeznaczonych na trawniki

Wyróżniamy trzy rodzaje mieszanek nasion traw przeznaczonych na trawniki. Są to mieszanki uniwersalne, ozdobne i użytkowe.

Mieszanki uniwersalne stanowią swoisty kompromis pomiędzy wysoką wytrzymałością a ładnym wyglądem. Z całą pewnością nie będą się prezentować tak atrakcyjnie jak trawy ozdobne, z drugiej strony nie będą równie wytrzymałe jak trawy użytkowe. Jednak przy dobrej pielęgnacji znakomicie sprawdzą się na przydomowym trawniku. Podstawowe gatunki traw, które wchodzą w skład tej mieszanki to kostrzewa czerwona oraz rajgras angielski.

Trawniki ozdobne mają pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Są całkowicie nieodporne na wydeptywanie. Ich cechą charakterystyczną jest wolne odrastanie oraz bardzo delikatne liście. Podstawowe gatunki trwa wchodzące w skład mieszanek ozdobnych to kostrzewa owcza i czerwona oraz mietlica pospolita.

Jeśli potrzebujemy trawnika o charakterze sportowym lub rekreacyjnym czyli takiego po którym można swobodnie biegać i nie będzie problemów z jego odrastanie, to warto zdecydować się na mieszankę użytkową. Tego typu mieszanki nie wymagają często nawożenia czy koszenia. W skład mieszanki użytkowej zazwyczaj wchodzi wiechlina łąkowa czy rajgras angielski.

Najpopularniejsze rodzaje traw pastewnych

Do najpopularniejszych gatunków traw pastewnych zalicza się koniczynę czerwoną, koniczynę białą oraz koniczynę perską. Dobry sklep z nasionami i ziarnem posiada je w swoim asortymencie. Wszystkie te gatunki traw charakteryzują się przede wszystkim wysoką produktywnością. Uzyskiwana z nich pasza zapewnia zwierzętom odpowiednią ilość białka, witamin oraz niezbędnych składników mineralnych.

W przypadku gleb o obniżonej żyzności najlepszym rozwiązaniem jest koniczyna biała, jeśli w grę wchodzi produkcja kiszonki, to koniczyna perska. Ta ostatnia jest również doskonałym rozwiązaniem jako pokarm dla drobiu i świń.

Mieszanki pastewne nie nadają się na trawniki. Są bowiem roślinami, zazwyczaj, jednorocznymi. Większość z nic słabo znosi deptanie oraz częste koszenie. Wyglądają one też nieco inaczej niż typowe trawy użytkowe, co sprawia, że ciężko za ich pomocą uzyskać efekt pięknego zielonego trawnika.
Zapraszamy do zapoznania się z szeroka ofertą nasion traw dostępnych w naszym sklepie. W razie pytań chętnie służymy pomocą.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy