Powrót do: Wyposażenie wnętrz

Otulacze wełniane - Jak są wykonane?


Otulacze do pieluch wielorazowych, wykonane z wełny, mają szerokie grono entuzjastów i stają się coraz bardziej popularne wśród świadomych rodziców.

Jak używać wełnianych pieluch

Otulacze wełniane stanowią warstwę nieprzemakalną pieluchy wielorazowej. Aby spełniały swoją funkcję należy je uzupełnić o wkład chłonny, który bezpośrednio dotyka skóry dziecka i absorbuje wilgoć. Nieprzemakalne właściwości wełny można osiągnąć poprzez poddanie otulacza kuracji lanolinowej. Polega ona na wymoczeniu pieluchy w roztworze lanoliny z wodą i mydłem w odpowiednich proporcjach. Taki zabieg chroni przed przeciekaniem pieluchy.

Zalety otulaczy wełnianych

Wełna jest przede wszystkim produktem w pełni naturalnym. Jeśli dodatkowo ma oznaczenie "muelesing free" i certyfikaty ekologiczne, możemy być pewni, że została pozyskana w sposób etyczny, bez szkody dla zwierząt. 

Wełna obok swoich właściwości wodoodpornych, jest również materiałem termoregulacyjnym. Doskonale przepuszcza powietrze, co jest niesłychanie ważne w przypadku wrażliwej skóry niemowląt, tak podatnej na odparzenia.

Ponadto lanolina zawarta w wełnie działa natłuszczająco na skórę maluszka. A jej właściwości antybakteryjne pomagają w gojeniu obecnych podrażnień.

Pielęgnacja pieluch z wełny

Otulacze_welnianeWełna jest materiałem dosyć wrażliwym i wymaga specjalnego traktowania. Nie jest to jednak tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. 

Rekomenduje się, aby nową pieluchę wełnianą wymoczyć w roztworze wody z octem, co zapobiega farbowaniu materiału. Następnie otulacz musi zostać wyprany w detergencie dedykowanym wełnie. Trzeba pamiętać, że ten materiał nie znosi gwałtownych zmian temperatury, bo może to skutkować sfilcowaniem. Najlepiej więc prać otulacz w chłodnej wodzie. Kolejnym krokiem jest kuracja lanolinowa. Nie trzeba jednak jej wykonywać po każdym praniu, a dopiero wtedy, kiedy otulacz zacznie przeciekać. 

Co ważne, otulacze wełniane nie trzeba prać po każdym zamoczeniu przez dziecko. Jeśli jest tylko odrobinę mokry, wystarczy rozłożyć pieluchę
do wyschnięcia. Właściwości atyseptyczne wełny zapobiegają namnażaniu się bakterii w materiale.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy